Gazeta Podatkowa nr 57 (1307) z dnia 18.07.2016
Motocykl bez jednorazowej amortyzacji
Przepis art. 22k ust. 7 ustawy o pdof, dotyczący możliwości dokonywania przez małych podatników i podatników rozpoczynających działalność gospodarczą odpisów amortyzacyjnych w ramach tzw. jednorazowej amortyzacji, nie ma zastosowania do motocykla wykorzystywanego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Podatnik w jednoosobowej działalności gospodarczej zamierzał wykorzystywać motocykl. Używanie go do celów firmowych motywował możliwością szybszego dojazdu do pacjentów w razie nagłej konieczności. Ponieważ jednocześnie posiadał on status małego podatnika w rozumieniu ustawy o pdof, postanowił skorzystać w odniesieniu do tego motocykla z przywileju dokonania jednorazowej amortyzacji, jaki daje art. 22k ust. 7 ustawy o pdof. W jego opinii przywołany przepis dawał mu taką możliwość, gdyż pozwala on dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 KŚT, wyłączając z zakresu swojego działania jedynie samochody osobowe. Ponieważ motocykl w Klasyfikacji Środków Trwałych przyporządkowany jest do grupy 7 KŚT, rodzaj 740 KŚT, czyli grupowania odrębnego od samochodów osobowych, podatnik uznał, że od wartości początkowej motocykla można dokonać preferencyjnej amortyzacji. Aby się jednak upewnić co do istnienia takiej możliwości, o rozstrzygnięcie tej kwestii zwrócił się do organu podatkowego.
Wydając z upoważnienia Ministra Finansów interpretację indywidualną z dnia 18 listopada 2015 r., nr IBPB-1-1/4511-551/15/WRz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał stanowisko podatnika za prawidłowe. Tymczasem Minister Finansów, po zapoznaniu się z aktami sprawy, z urzędu zmienił tę interpretację.
ZDANIEM MINISTRA FINANSÓW:
W zmienionej interpretacji Minister Finansów potwierdził, że przepis art. 22k ust. 7 ustawy o pdof wyklucza możliwość dokonywania jednorazowo odpisów amortyzacyjnych w stosunku do niektórych środków trwałych, tj. samochodów osobowych. Następnie wskazał, że definiując samochód osobowy na gruncie ustawy o pdof ustawodawca posłużył się odesłaniem do pojęcia pojazdu samochodowego z ustawy Prawo o ruchu drogowym. Z przepisów tej ustawy wynika natomiast, że pojazdem samochodowym jest pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego. Z kolei motocykl definiuje ona jako pojazd samochodowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 cm3, dwukołowy lub z bocznym wózkiem - wielośladowy; określenie to obejmuje również pojazd trójkołowy o symetrycznym rozmieszczeniu kół.
W oparciu o przywołane przepisy Minister Finansów przyjął, że pojęcie "pojazdu samochodowego" na gruncie ustawy Prawo o ruchu drogowym, do którego odsyła art. 5a pkt 19a ustawy o pdof, obejmuje również motocykle. Tym samym, zdaniem Ministra, należy konsekwentnie przyjąć, że motocykl mieści się w definicji samochodu osobowego skonstruowanej na potrzeby ustawy podatkowej. W jego opinii oznacza to, że przepis art. 22k ust. 7 ustawy o pdof wyłącza dokonywanie jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środka trwałego, jakim jest motocykl. W efekcie, według Ministra, trzeba uznać, że odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej motocykli dokonuje się na takich samych zasadach jak w przypadku samochodów osobowych, ze wszystkimi konsekwencjami dokonania takiej podatkowej kwalifikacji, w tym m.in. ograniczeń amortyzacyjnych.
(interpretacja indywidualna Ministra Finansów z dnia 15 czerwca 2016 r., nr DD9.8220.2.197.2016.KZU)
www.SrodkiTrwale.pl - Amortyzacja:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|